With welt cord outlining the seat cushion, the Kingman Ottoman has a crisp, clean profile that makes it an ideal accent piece to complement any group of furniture. Pairs with the matching Kingman Chair.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Collection | Kingman |
|---|---|
| Features | Non-Power |
| Material | Fabric |
| Seat Constructions | Attached |
| Standard Seat Cushion | Luxury (LC) |
| Spring Unit | Sinuous Wire |
| Standard Wood Finish | Florentine (F) |
| Wood Finish Options | Florentine, Urban Renewal, and Valencia |
| Style | Transitional |
| Type | Ottomans |
| Carton Volume | 7.70 |
| Carton Weight | 38 lb |
| Product Weight | 38 lb |
| Carton Volume | 7.700 |
| Carton Weight | 38.000 lb |