Ace’s traditional design presents a casual appeal. Its curved arms flow seamlessly into the flared back wings and tall, tapered legs complement the tall back cushion, which provides extra support and comfort. Treat yourself to ultimate relaxation in this carefree style.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Collection | Ace |
|---|---|
| Features | Reversible Seat Cushion(s) and Custom Wood Finish |
| Material | Fabric |
| Back Constructions | Attached |
| Seat Constructions | Reversible |
| Standard Seat Cushion | Plush (PC) |
| Spring Unit | DualFlex |
| Standard Wood Finish | Florentine (F) |
| Wood Finish Options | Florentine, Urban Renewal, and Valencia |
| Optional Tailoring | Arm covers |
| Style | Transitional |
| Type | Chairs |
| Carton Volume | 16.50 |
| Carton Weight | 62 lb |
| Product Weight | 62 lb |
| Carton Volume | 16.500 |
| Carton Weight | 62.000 lb |