Not only is the Baldwin chair good looking, but it’s supremely comfortable too! This swivel recliner with a channel back has clean lines with its channel back and simple track arm.
Features
| Power | Yes |
|---|---|
| Swivel | Yes |
Product Details
| Width | 31″ (78.7 cm) 31INH |
|---|---|
| Depth | 37″ (94 cm) 37INH |
| Height | 42″ (106.7 cm) 42INH |
| Seat Width | 21″ (53.3 cm) |
| Seat Depth | 20″ (50.8 cm) |
| Seat Height | 20″ (50.8 cm) |
| Motion Type | Reclining |
| Back | Webbing, attached, block foam with poly fiber wrap |
| Seat | Sinuous wire, block foam with poly fiber cap, non-ventilated, tight, non-reversible |
| Legs | swivel base |
| Optional upgrades | Frame Coil, power mech, battery pack |