Bryant offers modern, clean lines that are contrasted by its softly padded arms and boxed seat cushion. The arms and seat cushion are detailed with single-needle top stitching, while the bold block legs add a solid finish to this design.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Collection | Bryant |
|---|---|
| Features | Reversible Seat Cushion(s) and Accent Pillows Included |
| Material | Fabric |
| Back Constructions | Loose-Pillow |
| Seat Constructions | Reversible |
| Standard Seat Cushion | Plush (PC) |
| Seat Cushion Options | Featherblend (FC) |
| Standard Pillows | 1 box feather (17H x 17W) |
| Spring Unit | Blue-Ribbon |
| Standard Wood Finish | Urban Renewal (R) |
| Wood Finish Options | Florentine, Urban Renewal, and Valencia |
| Optional Tailoring | Arm covers |
| Style | Transitional |
| Type | Chairs |
| Carton Volume | 24.41 |
| Carton Weight | 94 lb |
| Product Weight | 94 lb |
| Carton Volume | 24.410 |
| Carton Weight | 94.000 lb |