Dana is current and stylish, yet simple enough to withstand the test of time. This modestly scaled style is a great option for small spaces. With a tightly padded back, tailored roll arms and tall tapered feet, Dana fits classic touches into a streamlined design that lends openness to any space.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Collection | Dana |
|---|---|
| Features | Reversible Seat Cushion(s) |
| Material | Fabric |
| Back Constructions | Attached |
| Seat Constructions | Reversible |
| Standard Seat Cushion | Luxury (LC) |
| Seat Cushion Options | Plush (PC) |
| Spring Unit | C-Flex |
| Standard Wood Finish | Florentine (F) |
| Wood Finish Options | Florentine, Urban Renewal, and Valencia |
| Optional Tailoring | Arm covers |
| Style | Transitional |
| Type | Chairs |
| Carton Volume | 24.40 |
| Carton Weight | 75 lb |
| Product Weight | 75 lb |
| Carton Volume | 24.400 |
| Carton Weight | 75.000 lb |