The Luca collection exudes a casual laidback style. Its generous scale, track arm, and pillow back are combined with a super plush seat for a look and level of comfort that can’t be beat. Available as a sofa with or without reversible ottoman chaise as well as a chair and a half, swivel chair, and matching ottoman.
Features
| Swivel | Yes |
|---|
Product Details
| Width | 46″ (116.8 cm) 46INH |
|---|---|
| Depth | 42″ (106.7 cm) 42INH |
| Height | 41″ (104.1 cm) 41INH |
| Seat Width | 28″ (71.1 cm) |
| Seat Depth | 24″ (61 cm) |
| Seat Height | 22″ (55.9 cm) |
| Finish | Dark Brown |
| Motion Type | Swivel |
| Collection | Del Mar |
| Back | Removable, Loose, poly fiber fill in a channel bag |
| Seat | Sinuous wire, ventilated, loose, block foam with poly fiber wrap, loose, reversible |
| Legs | swivel base |
| Pillows | 1 x 22” fiber fill |
| Optional upgrades | Frame Coil, Coil Cushion, feather blend pillows |