Simplicity and elegance combine in a sophisticated silhouette with the Finley chair. Featuring a distinctive profile with sloped, tapered track arms and attractive welt detailing, this stationary design is an elegant statement for any home. The semi-attached back and removable, reversible seat cushion make it easy to clean and maintain your chair. This stately frame sits on sleek, square-tapered legs and is available in hundreds of fabric options to suit your style.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Collection | Finley |
|---|---|
| Features | Reversible Seat Cushion(s) and Accent Pillows Included |
| Material | Fabric |
| Back Constructions | Semi-Attached |
| Seat Constructions | Reversible |
| Standard Seat Cushion | Luxury (LC) |
| Seat Cushion Options | Plush (PC) |
| Standard Pillows | 1 square with welt (19H x 19W) |
| Spring Unit | C-Flex |
| Standard Wood Finish | Florentine (F) |
| Wood Finish Options | Florentine, Urban Renewal, and Valencia |
| Optional Tailoring | Arm covers |
| Style | Transitional |
| Type | Chairs |
| Carton Volume | 22.40 |
| Carton Weight | 78 lb |
| Product Weight | 78 lb |
| Carton Volume | 22.400 |
| Carton Weight | 78.000 lb |