Enhance the enjoyment of your living room with the Jakson club chair. With its swivel base and petite scale you’re sure to have a comfortable place to sit. This collection also features a swivel chair, stationary chair, ottoman, and settee. Available in your choice of our fabulous fabrics with or without a nailhead trim. Check out Lillian in an all leather version or Cunningham for stripes and plaids.
Features
| Swivel | Yes |
|---|---|
| Fabric | Yes |
| Leather | Yes |
Product Details
| Width | 32″ (81.3 cm) 32INH |
|---|---|
| Depth | 36″ (91.4 cm) 36INH |
| Height | 34″ (86.4 cm) 34INH |
| Seat Width | 21″ (53.3 cm) |
| Seat Depth | 20″ (50.8 cm) |
| Seat Height | 19″ (48.3 cm) |
| Motion Type | Swivel |
| Status | Best Seller |
| Back | Sinuous wire, attached, block foam with poly fiber wrap |
| Seat | Sinuous wire, block foam with poly fiber wrap, ventilated, reversible |
| Legs | Swivel base |
| Optional upgrades | Frame Coil, Coil Cushion |