The Jay collection boasts simple design yet offers supreme comfort. This track arm silhouette boasts a matching welt and pyramid leg. The group includes a sofa, loveseat, chair, ottoman, and queen sleeper.
Product Details
| Width | 39″ (99.1 cm) 39INH |
|---|---|
| Depth | 38″ (96.5 cm) 38INH |
| Height | 39″ (99.1 cm) 39INH |
| Seat Width | 24″ (61 cm) |
| Seat Depth | 21″ (53.3 cm) |
| Seat Height | 22″ (55.9 cm) |
| Motion Type | Stationary |
| Back | Webbing, semi-attached, poly fiber fill in a channel bag, zipper access |
| Seat | Sinuous wire, block foam with poly fiber wrap, ventilated, loose, reversible |
| Legs | 2.5” plastic, screw-in. Optional |
| Upgrades | Coil Cushion, Frame Coil, feather blend pillows |