Our Knox collection is anything but ordinary, with its transitional styling it stands out in any room. This series has a roll arm, bun foot, T-cushion, and optional antique brass nailhead trim on the arms and base. Available as a sofa, loveseat, chair, and ottoman.
Product Details
| Width | 53″ (134.6 cm) 53INH |
|---|---|
| Depth | 42″ (106.7 cm) 42INH |
| Height | 40″ (101.6 cm) 40INH |
| Seat Width | 31″ (78.7 cm) |
| Seat Depth | 25″ (63.5 cm) |
| Seat Height | 22″ (55.9 cm) |
| Motion Type | Stationary |
| Finish | Medium Brown Finish |
| Back | Sinuous wire, semi-attached, poly fiber fill in a channel bag, zipper access |
| Seat | Sinuous wire, block foam with poly fiber wrap, ventilated, reversible |
| Legs | 6.75”x2” wood bun, screw-in |
| Pillows | 1 x 22”, fiber fill |
| Trim | Brass nails. Optional |
| Upgrades | Frame Coil, Coil Cushion, feather blend pillows |