Update your space with the chic Beck swivel chair. This high back arm chair cradles you in comfort while the wooden swivel base adds a modern twist. Great for any area of your home–a reading nook, bedroom, or to dress up your living room.
Features
| Swivel | Yes |
|---|---|
| Leather | Yes |
Product Details
| Width | 31″ (78.7 cm) 31INH |
|---|---|
| Depth | 35″ (88.9 cm) 35INH |
| Height | 43″ (109.2 cm) 43INH |
| Seat Width | 22″ (55.9 cm) |
| Seat Depth | 21″ (53.3 cm) |
| Seat Height | 21″ (53.3 cm) |
| Motion Type | Swivel |
| Collection | Leather |
| Back | Sinuous wire, semi-attached, block foam with poly fiber wrap, zipper access |
| Seat | Sinuous wire, block foam with poly fiber wrap, ventilated, tight, reversible |
| Legs | swivel base with legs. Frame Coil standard |