Our Rondell collection is our interpretation of the iconic English Chesterfield. This classic style features a beautifully tufted back and inside arm, simple front rail with button accents, a large rolled shelter arm accented with optional petite antique bronze nail heads, and an intricate turned wooden leg. We offer a sofa, love, chair, and ottoman covered in your choice of fabric or leather.
Features
| Leather | Yes |
|---|---|
| Fabric | Yes |
Product Details
| Width | 57″ (144.8 cm) 57INH |
|---|---|
| Depth | 41″ (104.1 cm) 41INH |
| Height | 33″ (83.8 cm) 33INH |
| Seat Width | 31″ (78.7 cm) |
| Seat Depth | 23″ (58.4 cm) |
| Seat Height | 20″ (50.8 cm) |
| Motion Type | Stationary |
| Finish | Dark Brown |
| Collection | Leather |
| Back | Sinuous wire, attached, block foam with poly fiber wrap, button tufted |
| Seat | Crown cushion, sinuous wire, block foam with poly fiber wrap, ventilated |
| Legs | 4.5”x5.25” turned wood, screw-in |
| Leather | 100% top grain. Optional |
| Upgrades | Frame Coil, Down Cushion, feather blend pillows |