Satisfy your classic taste with our charming Reed collection. With its tight scroll back, rolled arm, turned bun leg, and banded front rail, you’ve got the makings of a living room masterpiece. Add an optional antique brass nailhead trim for added flair. The Reed collection features a sofa, loveseat, chair, and ottoman.
Product Details
| Width | 41″ (104.1 cm) 41INH |
|---|---|
| Depth | 40″ (101.6 cm) 40INH |
| Height | 38″ (96.5 cm) 38INH |
| Seat Width | 22″ (55.9 cm) |
| Seat Depth | 22″ (55.9 cm) |
| Seat Height | 20″ (50.8 cm) |
| Motion Type | Stationary |
| Finish | Medium Brown |
| Back | Sinuous wire, attached, block foam with poly fiber cap |
| Seat | Sinuous wire, block foam with poly fiber wrap, ventilated, reversible |
| Legs | 6”x3.5” turned wood (front), 2.5”x3.5” wood taper (back), screw-in |
| Pillows | 1 x 20” fiber fill |
| Trim | Brass nails. Optional |
| Upgrades | Frame Coil, Coil Cushion, feather blend pillows |