Relax away in our EZ1R00 sofa! Its contoured seating and a split back for additional comfort combined with its clean lines make for a style that will complement any home. We also offer a matching console loveseat with hidden cupholders and recliner available with a minimum proximity, rocker, or swivel glider mechanism. Available with articulating headrest or power mechanism.
Features
| Power | Yes |
|---|---|
| Cupholders | Yes |
| Swivel | Yes |
| Rocker | Yes |
| Glider | Yes |
Product Details
| Width | 84″ (213.4 cm) 84INH |
|---|---|
| Depth | 40″ (101.6 cm) 40INH |
| Height | 43″ (109.2 cm) 43INH |
| Seat Width | 66″ (167.6 cm) |
| Seat Depth | 20″ (50.8 cm) |
| Seat Height | 20″ (50.8 cm) |
| Motion Type | Reclining |
| Collection | EZ Motion |
| Backs | Webbing, semi-attached, removable back, polyester fiber fill, zipper access |
| Seats | Sinuous Wire, pillow top, block foam with poly fiber wrap, non-ventilated, tight, non-reversible |
| Legs | Glide, integral part of frame. Power standard |
| Optional upgrade | battery back |