With a bustle back and padded chaise for extra support, the 2Q00 recliner wraps you in indulgent comfort. Available in your choice of fabric or leather. Offered as a minimum proximity, rocker, and swivel gliding recliner. Power upgrade available.
Features
| Power | Yes |
|---|---|
| Swivel | Yes |
| Rocker | Yes |
| Leather | Yes |
| Fabric | Yes |
Product Details
| Width | 34″ (86.4 cm) 34INH |
|---|---|
| Depth | 39″ (99.1 cm) 39INH |
| Height | 43″ (109.2 cm) 43INH |
| Seat Width | 21″ (53.3 cm) |
| Seat Depth | 21″ (53.3 cm) |
| Seat Height | 21″ (53.3 cm) |
| Motion Type | Reclining |
| Collection | EZ Motion |
| Back | Webbing, semi-attached, block foam with poly fiber wrap, removable, zipper access |
| Seat | Sinuous wire, block foam with pillow top, block foam with poly fiber wrap, tight, non-reversible |
| Legs | Integral part of frame with glides |
| Mech | Minimum proximity recliner |
| Optional upgrades | Power mech, power mech with battery pack |