Our EZ5H recliner might be petite, but it offers big time comfort! This silhouette features a tightly rolled arm, winged pillow-top back, and optional antique brass nailhead trim. Customize with the fabric or leather of your choice! We offer the EZ5H recliner in a minimum proximity, rocker, and swivel glider recliner.
Features
| Power | Yes |
|---|---|
| Swivel | Yes |
| Rocker | Yes |
| Leather | Yes |
| Fabric | Yes |
| Glider | Yes |
Product Details
| Width | 35″ (88.9 cm) 35INH |
|---|---|
| Depth | 41″ (104.1 cm) 41INH |
| Height | 40″ (101.6 cm) 40INH |
| Seat Width | 21″ (53.3 cm) |
| Seat Depth | 21″ (53.3 cm) |
| Seat Height | 21″ (53.3 cm) |
| Motion Type | Reclining |
| Collection | EZ Motion |
| Back | Webbing and sinuous wire, attached, poly fiber fill, zipper access |
| Seat | Sinuous wire, block foam with poly fiber wrap |
| Legs | Integral part of frame with glides |
| Mech | Minimum proximity recliner |
| Optional upgrades | Power mech, battery pack |