Our comfortable over-stuffed EZ200 collection offers the ultimate in relaxation. Its pillow arms, biscuit back, and pad-over chaise will allow you to kick your feet up in comfort for hours on end. Available as a double reclining sofa and loveseat, minimum proximity recliner, rocking recliner, swivel gliding recliner, and sectional.
Features
| Power | Yes |
|---|---|
| Swivel | Yes |
| Rocker | Yes |
| Rocking | Yes |
Product Details
| Width | 38″ (96.5 cm) 38INH |
|---|---|
| Depth | 41″ (104.1 cm) 41INH |
| Height | 43″ (109.2 cm) 43INH |
| Seat Width | 17″ (43.2 cm) |
| Seat Depth | 21″ (53.3 cm) |
| Seat Height | 22″ (55.9 cm) |
| Motion Type | Reclining, Rocking |
| Collection | EZ Motion |
| Back | Webbing and sinuous wire, attached, poly fiber fill, zipper access, button tufted |
| Seat | Sinuous wire, pillow top, block foam with poly fiber wrap |
| Legs | Integral part of frame with glides |
| Mech | Rocker recliner |
| Optional upgrades | Power mech, battery pack |