Back: Webbing and sinuous wire, attached, poly fiber fill, zipper access. Seat: Sinuous wire, block foam with poly fiber wrap. Legs: Integral part of frame with glides. Mech: Rocker recliner. Leather: 100% top grain. Optional upgrades: Power mech, battery pack.
Features
| Power | Yes |
|---|---|
| Rocker | Yes |
| Rocking | Yes |
| Leather | Yes |
Product Details
| Width | 35″ (88.9 cm) 35INH |
|---|---|
| Depth | 41″ (104.1 cm) 41INH |
| Height | 40″ (101.6 cm) 40INH |
| Seat Width | 21″ (53.3 cm) |
| Seat Depth | 21″ (53.3 cm) |
| Seat Height | 21″ (53.3 cm) |
| Motion Type | Reclining, Rocking |
| Collection | EZ Motion, Leather |
| Back | Webbing and sinuous wire, attached, poly fiber fill, zipper access |
| Seat | Sinuous wire, block foam with poly fiber wrap |
| Legs | Integral part of frame with glides |
| Mech | Rocker recliner |
| Optional upgrades | Power mech, battery pack |