The Monroe collection is the epitome of effortless, casual style and extreme comfort. Its transitional style is highlighted by its padded roll arm, exposed block leg, and comfortable seat. Available as a sectional, sofa, loveseat, chair, ottoman, chair and a half, and ottoman and a half.
Product Details
| Width | 87″ (221 cm) 87INH |
|---|---|
| Depth | 38″ (96.5 cm) 38INH |
| Height | 35″ (88.9 cm) 35INH |
| Seat Width | 65″ (165.1 cm) |
| Seat Depth | 22″ (55.9 cm) |
| Seat Height | 21″ (53.3 cm) |
| Motion Type | Sleeper |
| Finish | Medium Brown |
| Sleeper Size | Queen |
| Back | Sinuous wire, attached, block foam with poly fiber wrap |
| Seat | Block foam with poly fiber wrap, ventilated, reversible |
| Legs | 5.5”x5.5”x3” pyramid, wood, bolt-on |
| Pillows | 2 x 20” fiber fill |
| Mattress | Queen size, innerspring. Optional |
| Upgrades | Coil Cushion, feather blend pillows, Visco or air mattress |