Our Smyrna collection features a contemporary sofa, loveseat, chair, and ottoman, as well as queen, full, and twin sleepers. The sofa boasts a three over three configuration with a channel stitched back over bordered seat cushions and a clean front rail. The modified half-moon arms are slightly flared. The sleeper is available with a standard, Visco, or air mattress.
Product Details
| Width | 53″ (134.6 cm) 53INH |
|---|---|
| Depth | 38″ (96.5 cm) 38INH |
| Height | 35″ (88.9 cm) 35INH |
| Seat Width | 38″ (96.5 cm) |
| Seat Depth | 22″ (55.9 cm) |
| Seat Height | 20″ (50.8 cm) |
| Motion Type | Sleeper |
| Sleeper Size | Twin |
| Back | Sinuous wire, attached, block foam with poly fiber wrap |
| Seat | Block foam with poly fiber wrap, ventilated, reversible |
| Legs | 2.5” pyramid, plastic, screw-in |
| Pillows | 2 x 20” fiber fill |
| Mattress | Twin size, innerspring. Optional |
| Upgrades | Coil Cushion, feather blend pillows, air or Visco mattress |