England’s Tripp group is to furniture what the plain white T-shirt is to fashion a good basic that will never go out of style. The tailored 3-cushion silhouette has a simple rounded arm, welted front rail, and super comfortable seat. This series includes a twin, full, and queen sleepers to host your overnight guests in style.
Product Details
| Width | 50″ (127 cm) 50INH |
|---|---|
| Depth | 35″ (88.9 cm) 35INH |
| Height | 37″ (94 cm) 37INH |
| Seat Width | 38″ (96.5 cm) |
| Seat Depth | 20″ (50.8 cm) |
| Seat Height | 19″ (48.3 cm) |
| Motion Type | Sleeper |
| Finish | Dark Brown |
| Sleeper Size | Twin |
| Back | Sinuous wire, semi-attached, block foam with poly fiber fill, zipper access |
| Seat | Block foam with poly fiber wrap, ventilated, reversible |
| Legs | 1.5” plastic, screw-in |
| Pillows | 1 x 20” fiber fill |
| Mattress | Twin size, innerspring. Optional |
| Upgrades | Coil Cushion, feather blend pillows, Visco or air mattress |