England’s Maya collection is transitional in style and tailored in design. Its sloped square arm, tall tapered leg, and welted cushions create a silhouette that can’t be beat. Available as a sofa, loveseat, chair, and ottoman.
Product Details
| Width | 91″ (231.1 cm) 91INH |
|---|---|
| Depth | 39″ (99.1 cm) 39INH |
| Height | 39″ (99.1 cm) 39INH |
| Seat Width | 78″ (198.1 cm) |
| Seat Depth | 23″ (58.4 cm) |
| Seat Height | 22″ (55.9 cm) |
| Motion Type | Stationary |
| Back | Webbing, loose, poly fiber fill in a channel bag, zipper access |
| Seat | Sinuous wire, block foam with poly fiber wrap, ventilated, loose, reversible |
| Legs | 5” wood, screw-in |
| Pillows | 4 x 20” & 1 x 16×22” fiber fill. Optional |
| Upgrades | Frame Coil, feather blend pillows |