Here’s a style you just can’t live without! The Anderson silhouette flaunts its cool casual style with its substantial track arm, bed pillow back, and deep plush seat. Available as a sectional, sofa, loveseat, chair-and-a-half, swivel chair, and matching ottoman.
Features
| Swivel | Yes |
|---|
Product Details
| Width | 46″ (116.8 cm) 46INH |
|---|---|
| Depth | 43″ (109.2 cm) 43INH |
| Height | 39″ (99.1 cm) 39INH |
| Seat Width | 30″ (76.2 cm) |
| Seat Depth | 28″ (71.1 cm) |
| Seat Height | 21″ (53.3 cm) |
| Motion Type | Swivel |
| Back | Webbing, loose, poly fiber fill in a channel bag, zipper access |
| Seat | Sinuous wire, block foam with poly fiber wrap, ventilated, reversible |
| Legs | 1.5” plastic, screw-in |
| Pillows | 1 x 22” fiber fill. Optional |
| Upgrades | Coil Cushion, Frame Coil, feather blend pillows |