Banks boasts a sleek simple silhouette that makes it a great option to complement your living room, a reading nook, or a bedroom. This tight seat, tight back swivel chair can be dressed up or down to suit your style.
Features
| Swivel | Yes |
|---|
Product Details
| Width | 31″ (78.7 cm) 31INH |
|---|---|
| Depth | 34″ (86.4 cm) 34INH |
| Height | 29″ (73.7 cm) 29INH |
| Seat Width | 22″ (55.9 cm) |
| Seat Depth | 25″ (63.5 cm) |
| Seat Height | 20″ (50.8 cm) |
| Motion Type | Swivel |
| Back | Block foam, Attached |
| Seat | Sinuous wire with frame coil, block foam with poly fiber cap |
| Legs | Swivel base, integral part of frame |
| Pillow | 1 x 17” fiber fill. Optional |
| Upgrades | Coil Cushion, feather blend pillow |