Go ahead and kick your feet up and relax in the Corey swivel recliner! From it’s round shape to its plush back and pillow arm, you will be wrapped in comfort from head to toe.
Features
| Swivel | Yes |
|---|
Product Details
| Width | 41″ (104.1 cm) 41INH |
|---|---|
| Depth | 38″ (96.5 cm) 38INH |
| Height | 39″ (99.1 cm) 39INH |
| Seat Width | 18″ (45.7 cm) |
| Seat Depth | 21″ (53.3 cm) |
| Seat Height | 18″ (45.7 cm) |
| Motion Type | Reclining |
| Back | Webbing with sinuous wire, attached, poly fiber fill in a channel bag, zipper access |
| Seat | Sinuous wire, block foam w poly fiber cap, tight, non reversible |
| Legs | Glide, integral part of frame |
| Optional upgrade | Frame coil |