Need a place to sit and relax that will blend well with almost any home decor? You have come to the right place. The Reagan swivel gliding chair features a sloped arm, T-cushion seat, simple welted front rail, and kidney pillow. This transitional silhouette is not only stylish, but comfortable too! Make it as bold or understated as you wish with your fabric selection.
Features
| Swivel | Yes |
|---|---|
| Fabric | Yes |
| Glider | Yes |
Product Details
| Width | 29″ (73.7 cm) 29INH |
|---|---|
| Depth | 37″ (94 cm) 37INH |
| Height | 35″ (88.9 cm) 35INH |
| Seat Width | 22″ (55.9 cm) |
| Seat Depth | 22″ (55.9 cm) |
| Seat Height | 21″ (53.3 cm) |
| Motion Type | Swivel, Glider |
| Finish | Dark Brown |
| Back | Sinuous wire, attached, block foam with poly fiber wrap |
| Seat | Sinuous wire, block foam with poly fiber wrap, ventilated, reversible |
| Legs | Swivel base |
| Pillows | 1- 15”x21”, fiber fill |
| Optional upgrades | Coil Cushion, feather blend pillows |