Harlow is equal parts sassy and classy. Its button back, wing back, and wooden swivel base combine for a chair with great mid mod vibes. Available in your choice of fabric or leather to complement your décor.
Features
| Swivel | Yes |
|---|---|
| Leather | Yes |
| Fabric | Yes |
Product Details
| Width | 33″ (83.8 cm) 33INH |
|---|---|
| Depth | 34″ (86.4 cm) 34INH |
| Height | 43″ (109.2 cm) 43INH |
| Seat Width | 22″ (55.9 cm) |
| Seat Depth | 22″ (55.9 cm) |
| Seat Height | 21″ (53.3 cm) |
| Motion Type | Swivel |
| Finish | Dark Brown |
| Collection | SoHo Living |
| Backs | Sinuous wire, attached, block foam with poly fiber cap |
| Seats | Sinuous wire, block foam with poly fiber cap, tight, non-reversible |
| Legs | Swivel base, screw-in, wood, dark brown |