The inviting aura of our Thomas group has the ability to make a vast space feel intimate and cozy. From its crescent arm and generous scale to its extremely comfortable seat and wooden block leg, this style does no wrong! Included in this collection are a sofa, apartment sofa, loveseat, chair, queen sleeper, and multiple sectional configurations including motion capability.
Product Details
| Width | 89″ (226.1 cm) 89INH |
|---|---|
| Depth | 39″ (99.1 cm) 39INH |
| Height | 34″ (86.4 cm) 34INH |
| Seat Width | 76″ (193 cm) |
| Seat Depth | 21″ (53.3 cm) |
| Seat Height | 21″ (53.3 cm) |
| Motion Type | Sleeper |
| Finish | Dark Brown |
| Sleeper Size | Queen |
| Back | Sinuous wire, semi-attached, block foam with poly fiber wrap, zipper access |
| Seat | Block foam with poly fiber wrap, ventilated, reversible |
| Legs | 6”x5”x1.75” wood taper, screw-in |
| Pillows | 4 x 20” fiber fill |
| Mattress | Queen size, innerspring. Optional |
| Upgrades | Coil Cushion, feather blend pillows, Visco or air mattress |